Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Wojciecha w Nidzicy

ul. Młynarska 12, 13-100 Nidzica, tel. 89 625 29 12

Aktualności

2013-10-04 Dzień Świętego Franciszka

4 października jest dniem wspomnienia Świętego Franciszka z Asyżu patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Ponieważ Święty Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń oraz troski i szacunku dla niej, obchodzimy w tym dniu Światowy Dzień Zwierząt.  W naszej parafii o godzinie 16.00 zgromadzili się właściciele wraz ze swoimi pupilami. Poświęcenia zwierząt pod krzyżem misyjnym dokonał ks. Jan Podwysocki. Uroczyste końcowe błogosławieństwo z pokropieniem wodą święconą umocniło czcicieli Świętego Franciszka w miłości ku zwierzętom. 

 

 

 

Św. Franciszek z Asyżu, syn bogatego kupca, w młodości przeżył wielki duchowy przełom. Zerwał z dotychczasowym stylem życia, oddając się całkowicie Bogu. Pozbył się wszystkiego, co posiadał, żył odtąd jak pustelnik. Odziany w zgrzebny habit, przepasany sznurem, zaczął głosić Słowo Boże. Często bywał niezrozumiany i wyśmiewany, jednak z czasem zaczęli się do niego przyłączać liczni naśladowcy. 
Św. Franciszek nie przyjął nigdy święceń kapłańskich, a jedynie diakonat. W skład wspólnoty jego naśladowców wchodzili zarówno kapłani, jak i świeccy. Apostołował we Włoszech i poza ich granicami. W 1219 r. udał się do Egiptu, gdzie wojska chrześcijańskie walczyły z muzułmanami o Ziemię Świętą. Franciszek kierując się nauką Ewangelii i pragnąc nawracać nie mieczem, ale słowem i przykładem, chciał odwieść krzyżowców od przelewu krwi, lecz nie posłuchano go. Po przegranej przez chrześcijan bitwie pod Damiettą otrzymał pozwolenie na udanie się do obozu przeciwnika, gdzie został przyjęty przez sułtana z szacunkiem jako mąż Boży. Zmarł 3 października 1226 r. we Włoszech. W dwa lata później został wyniesiony na ołtarze. W 1980 r. Jan Paweł II ogłosił go patronem ekologów, zabiegających o ochronę naturalnego środowiska człowieka. Św. Franciszek cieszy się wciąż powszechnym szacunkiem, sympatią i miłością, nie tylko wśród katolików, ale także ze strony chrześcijan innych wyznań, a nawet niechrześcijan. Bez niego również i w dzisiejszym świecie byłoby mniej miłości, wiary i nadziei w miłosierdzie Stwórcy.

Msze Święte

NIEDZIELA

7:00 8:30 10:00 11:30 13:00 18:00

PON-SOB
6:30 7:00 18:00

Pozostałe nabożeństwa

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy-środy po Mszy św. o godz. 18.00