Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Wojciecha w Nidzicy

ul. Młynarska 12, 13-100 Nidzica, tel. 89 625 29 12

Aktualności

2013-05-31 Boże Ciało 2013

W czwartek 30 maja przeżywaliśmy Uroczystość Bożego Ciała. O godz. 10 00 z naszego kościoła wyruszyła procesja do 4 ołtarzy tradycyjnym szlakiem. Zwyczajem lat ubiegłych ołtarze ustawione zostały przy ul. Traugutta, Rataja, Kościuszki i Placu Wolności. W czasie procesji, przy ołtarzu przed ratuszem odprawiona została msza św. pod przewodnictwem ks. dziekana prał. Tadeusza Lewdarowicza. W trakcie kazania ks. prał. Walenty Bykowski zwrócił uwagę na ogromne znaczenie kultu Eucharystii, realną obecność Jezusa w tym sakramencie.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa po raz pierwszy świętowano w Liège w 1247 roku. Impulsem bezpośrednim do ustanowienia święta miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsena. W 1334 roku papież Jan XXII zatwierdził święto na cały Kościół. Od 1389 roku uroczystość Bożego Ciała należy do głównych świąt w roku liturgicznym Kościoła. Pierwsza wzmianka o procesji w to święto pochodzi z Kolonii z roku 1277. Od wieku XIV spotykamy się z nią w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i w Mediolanie. Od wieku XV przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim parafianom i gościom za publiczne zamanifestowanie wiary poprzez uczestniczenie w procesji Bożego Ciała. Dziękujemy wszystkim, który udekorowali ołtarze oraz swoje domy na tę Uroczystość. Dziękujemy Policji i Straży Miejskiej za zabezpieczenie trasy procesji. Dziękujemy asyście procesyjnej, ministrantom, dziewczynkom sypiącym kwiatkami pod bacznym okiem s. Samueli i Panu Organiście za uświetnienie procesji Bożego Ciała w naszej parafii.

Msze Święte

NIEDZIELA

7:00 8:30 10:00 11:30 13:00 18:00

PON-SOB
6:30 7:00 18:00

Pozostałe nabożeństwa

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy-środy po Mszy św. o godz. 18.00