Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Wojciecha w Nidzicy

ul. Młynarska 12, 13-100 Nidzica, tel. 89 625 29 12

Aktualności

2013-05-13 Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej 2013

W niedzielę 12 maja 2013 r. o godz. 10:00 odbyła się Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dzień wcześniej dzieci wraz ze swoimi najbliższymi wzięły udział w sakramencie pokuty. Przygotowania do kolejnych dwóch sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, Pojednania i Pokuty oraz Eucharystii, trwały przez trzy lata katechizacji. Uroczystej Eucharystii, w której dzieci pierwszy raz w pełni uczestniczyły przewodniczył według tradycji ks. prał. Tadeusz Lewdarowicz- proboszcz naszej parafii. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. diakon. Wszystkim dzieciom, najbliższym, osobom przygotowującym do Pierwszej Komunii Świętej serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za wielki trud przygotowań.

 

 

Historia Pierwszej Komunii św.

Mimo że w dawnej Polsce prawie wszystko było dobrą okazją do wystawnych uczt, zabaw czy libacji, to jednak przystąpienie do pierwszej Komunii świętej było wydarzeniem wyłącznie religijnym. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa udzielano zresztą jednocześnie trzech sakramentów: Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii. Odbywało się to tradycyjnie w Wigilię Zmartwychwstania podczas całonocnej liturgii. Po ścisłym poście, w Wielką Noc nowi chrześcijanie zanurzali się w wody Chrztu, otrzymywali dary Ducha Świętego i po raz pierwszy uczestniczyli w pełni w Mszy św. W obrzędach tych uczestniczyli wszyscy nowo przyjmowani do Kościoła. Początkowo przeważali dorośli. Wraz z dorosłymi tych samych sakramentów udzielano dzieciom, nawet noworodkom.

W kolejnych stuleciach, kiedy dorośli byli już ochrzczeni, utrzymała się tradycja udzielania Komunii noworodkom wraz z chrztem. „W Kościele łacińskim zwyczaj ten wyszedł potem z użycia. Dzieci dopuszczano do Stołu Pańskiego dopiero wtedy, kiedy większe przebłyski rozumu dawały im jako taką znajomość Dostojnego Sakramentu.” ("Quam singulari")

W 1215 roku, podczas Soboru Laterańskiego IV ustalono, że do Komunii św. powinny przystępować dzieci w tzw. wieku rozeznania, tzn. pozwalającym na rozróżnienie Chleba Eucharystycznego od zwykłego. Różnie określano w historii ten wiek rozeznania, przesuwając go na dwunasty, trzynasty a czasem nawet czternasty rok życia. Oddzielono także Komunię św. od pierwszej spowiedzi, do której przystępowano od siódmego roku życia. Czas zatem między pierwszą spowiedzią a Komunią św. wynosił niejednokrotnie kilka lat. Dopiero od XVIII stulecia w jednej diecezji – łuckiej, przyjęto za wystarczający wiek 7 lat. Brak jednolitości pod względem wieku dopuszczonych do pierwszej Komunii dzieci sprawił, że nie było warunków do obudowania tego ważnego w życiu chrześcijanina wydarzenia w świeckie zwyczaje. Sytuacja zmieniła się dopiero w XX wieku.

Obecny wiek przyjmowania Komunii św. wprowadził dopiero papież Pius X w roku 1910. W cytowanym wcześniej dekrecie "Quam singulari" określił, podobnie jak Sobór Laterański IV, że do przyjęcia pierwszej Komunii wystarcza wiek, w którym dziecko umie rozróżnić Chleb Eucharystyczny od zwykłego. Zmieniło się jednak wówczas praktyczne określenie tego wieku. Ustalono go na siódmy rok życia. Odtąd wiek ten stał się prawem dla całego Kościoła, potwierdzanym przez różne dokumenty aż do dnia dzisiejszego.

Białe stroje (habity), w których występuję dzieci nawiązują do pierwszych wieków chrześcijaństwa, gdy człowiek przyjmujący sakramenty Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii wdziewał białą, skromną szatę i nosił ją przez osiem dni. Takie też znaczenie ma tzw. Biały Tydzień, podczas którego dzieci chodzą do kościoła w strojach pierwszokomunijnych.

Msze Święte

NIEDZIELA

7:00 8:30 10:00 11:30 13:00 18:00

PON-SOB
6:30 7:00 18:00

Pozostałe nabożeństwa

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy-środy po Mszy św. o godz. 18.00