Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Wojciecha w Nidzicy

ul. Młynarska 12, 13-100 Nidzica, tel. 89 625 29 12

Aktualności

2012-10-15 Śp. Ks. Ryszard Gamański SVD

            15 października w poniedziałek o godzinie 16.00 odbyły się w naszej parafii uroczystości żałobne pochodzącego z Nidzicy śp. ks. Ryszarda Gamańskiego-Misjonarza Werbisty pracującego w Australii. Uczestniczyła w nich rodzina śp. ks. Ryszarda oraz bracia kapłani zarówno ze Zgromadzenia jak i z Nidzicy a także osoby, którym był bliski. Uroczystości pogrzebowe odbyły się tego samego dnia w kaplicy Ojców Werbistów, na terenie ich australijskiego klasztoru w Marsfield. Wzięło w nich udział 22 księży, w tym rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii – ks.Wiesław Słowik SJ oraz wielu Chrystusowców, z którymi ks. Ryszard Gamański współpracował. Mszy świętej przewodniczył prowincjał Werbistów - Rev.Timothy Norton. Ciało Zmarłego zostało pochowane na cmentarzu w Macquarie Park.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać, Panie...

 

            Ks. Ryszard Gamański urodził się w 1939 roku w Zielonej koło Mławy. W 1947 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Nidzicy na ulicę Wyborska. Od 8 roku życia grał w piłkę a od 12 roku był ministrantem. Jako nastolatek grał w Starcie Nidzica. (Ostatni mecz w Nidzicy rozegrał miesiąc po święceniach kapłańskich 22 lipca 1969 roku, podczas którego został królem strzelców.) W 1960 r. po złożeniu pierwszysch ślubów zakonnych w Zgromadzeniu Słowa Bożego wysłany do jednostki wojskowej w Kołobrzegu, gdzie był kierowcą-mechanikiem czołgu. Po święceniach kapłańskich skierowany do pracy w Australii. Tam grał oraz trenował piłkarzy w wielu miejsowych klubach. Odbył także starze trenerskie w dużych klubach: Arsenal, Chelsea, Liverpul, Glasgow. Jednym z najwiekszych Jego szkoleniowych osiągnięć było trenowanie reprezentanta Australii Charlie Yonkosa. Uważany i nazywany przez reprezentację Polski Kapelanem Białych Orłów brał udział w Mistrzostwach w Piłce Nożnej w Niemczech w 1974 roku, gdzie Polacy zajeli trzecie miejsce, a także w Argentynie w 1978 roku. W 2004 r. został prezesem i trenerem Poloni Sydney. 25 października 1998 roku rozpoczął się w Nidzicy zorganizowany pierwszy turniej piłki nożnej o puchar ks. Gamańskiego.

         Ksiądz Ryszard Gamański całe życie poświęcił dwóm pasjom: duszpasterstwu i piłce nożnej. Swoją opisał swoją pasję piłkarską w książce pt. „Kapelan Białych Orłów", w której wspomina spotkania ze znanymi piłkarzami i ludźmi związanymi z futbolem min. papieżem Janem Pawłem II, Janem Gmochem, Kazimierzem Deyną, Grzegorzem Lato, Andrzejem Szarmachem, trenerem Brazylii Perejrą i wieloma innymi. Zmarł 9 października 2012 r. w Australii, gdzie pełnił swoją posługę duszpasterską.

Msze Święte

NIEDZIELA

7:00 8:30 10:00 11:30 13:00 18:00

PON-SOB
6:30 7:00 18:00

Pozostałe nabożeństwa

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy-środy po Mszy św. o godz. 18.00